I can’t afford to eat healthy”


I can’t afford to eat healthy” Ever say that too??🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ I’m gonna shoot straight... we either pay the FARMER... or the pay the doctor later🤷🏼‍♀️ It’s MUCH cheaper to invest in the upfront health prevention than trying to repair! One of the BEST things we’ve found for our fam?? Buying in bulk at warehouse stores - Costco or Sams depending on mood/time. (Yes Aldi is great, but I’m not an Aldi fan😱) ⬇️For example - Asparagus: Sams - $2.64 - 2lbs {breakdown $1.32lb} Local Store - $2.99 PER pound For our size fam I typically buy 3-4lbs spending $5.28 versus $11.96. Not everything is going to be a “deal”, you do have to break it down. But these little hacks have allowed our budget to go MUCH farther each week. Shared our veggie/fruit haul in stories... and WHY I can’t be trusted IN stores and typically do online pickup😂 ⬇️What are tips you’ve found helpful?!⬇️

— with Meg L. Rogers.

Want Recipes in your inbox? Subscribe here!